6 Οκτ 2013

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΝΙΚΗ

Με ηγέτη και σκόρερ τον Λευτέρη Μαυρομούστακο, ο Απόλλων Καλυθιών διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας επικρατώντας το Σάββατο στο γήπεδο του με 1 – 0 των Ιπποτών. O έμπειρος επιθετικός των γηπεδούχων έδωσε για μια ακόμα φορά τα ...φώτα του για να μπορέσει η ομάδα να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι, παρά τις πολύτιμες απουσίες των Μουτσοντέμπι, Σκόρπου, ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και η νίκη τους κρίνεται δίκαιη. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, οι Απολλωνιστές επέβαλλαν τον ρυθμό τους και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Μόνο για λίγα λεπτά στην επανάληψη η ομάδα της Παλιάς Πόλης έδειξε να αφυπνίζεται όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να της δώσει κάτι περισσότερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ο Απόλλων στην επανάληψη δεν ήταν καλός χωρίς όμως να κινδυνεψει. Μόλις στο 8’, ο Απόλλωνας έφθασε κοντά στο γκολ όταν ο Σαββούλης από πολύ καλό σημείο μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ, αλλά ο Παπαβεργής κάνοντας μια πολύ καλή απόκρουση κατάφερε να αποσοβήσει το μοιραίο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 36’ όταν ο Μαυρομούστακος πήρε τη μπάλα μετά από λάθος του Χατζηκαλημέρη και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα 1 – 0. Το γκολ ξεκίνησε από βολέ του τερματοφύλακα Κουφάλη σε μία φάση που ο Απόλλων εφαρμόζει συχνά τα τελευταία χρόνια.
Στο 65’ ο Δημητράς έχασε κλασική ευκαιρία όταν από θέση τετ α τετ έστειλε τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα ενώ στο 80’ ο Παπανικολάου μετά από μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα να περάσει ελαφρώς δίπλα από το κάθετο δοκάρι και να καταλήξει άουτ
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μανώλης Κυρίτσης (Στ. Γιακουμάκης, Τσιγαράς) ο οποίος στο 87’ απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ταφάνι για αντικανονικό μαρκάρισμα.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κουφάλης, Κυρίτσης, Σιέχ, Σαββούλης, Φυλακούρης, Κιόττου, Δημητράς (77’ Ορφανός), Σταυρής (63’ Στάθης), Παπανικολάου (82΄Τσαλίκης), Μαυρομούστακος, Κίτσος
ΙΠΠΟΤΕΣ: Παπαβεργής, Ζωάννου, Χατζημιχαήλ, Χατζηκαλημέρης, Μαρίνος (81’ Πλαγγέντης), Θεοδοσίου (77’ Βρετινάρης), Οικονομίδης (91’ Βαρδόπουλος), Ταφάνι, Ε. Πλαγγέντης, Αλιάϊ, Καραμπάτζος
* Το Σαββατοκύριακο ο Απόλλων θα ταξιδέψει στην Κω για να αντιμετωπίσει τον Αντίμαχο.

* Ικανοποιητική ήταν η προσέλευση των φιλάθλων, ειδικά των μικρών παιδιών στις εξέδρες.
* Στο μέσο της μικρής σκεπαστής εξέδρας τοποθετήθηκαν 30 πλαστικά ανακλινόμενα καθίσματα.
* Σε κακή κατάσταση βρίσκεται ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου Καλυθιών με τις πληροφορίες να αναφέρουν ότι εδώ και καιρό δεν λειτουργεί το αυτόματο σύστημα ποτίσματος του χλοοτάπητα.