20 Μαρ 2009

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Νίκη που βοηθάει στη διατήρηση της καλής ψυχολογίας εν όψει τελικού κυπέλλου (άγνωστο πότε θα γίνει) πέτυχε το απόγευμα της Παρασκευής ο Ερμής Καλυθιών με 2-1 επί του Αστέρα Παστίδας. Και τα δύο γκολ της ομάδας μας πέτυχε ο Λευτέρης Μαυρομούστακος (γκολάρα το πρώτο, με πέναλτι στις καθυστερήσεις το δεύτερο και νικητήριο). Ο Ερμής ήταν καλύτερος, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Τα στοιχεία του αγώνα από το rodoslive.com Ο Ερμής Καλυθιών συνεχίζοντας την πολύ καλή πορεία του στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας “RED TV” κέρδισε τον Αστέρα Παστίδας με 2-1 και τον έφθασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Το παιχνίδι βασίσθηκε κυρίως στη δύναμη με τον Ερμή να ξεκινά καλύτερα το παιχνίδι και να έχει την ελαφρά πρωτοβουλία μέχρι το 30΄, ενώ ο Αστέρας από το σημείο εκείνο ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε το ίδιο σκηνικό με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και με τον Ερμή να παίρνει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με πέναλτι. Οι σπουδαιότερες φάσεις: 7΄ Σουτ του Δημητρά από καλή θέση άουτ. 15΄ Ο Δημητράς από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά πλάγια έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. 25΄ Πάσα του Βασιλόπουλου στον αμαρκάριστο Μαυρομούστακο ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής κεραυνοβόλησε τον Τόππο γράφοντας το 1-0. 39΄ Ανατροπή του Κυρίτση από τον Ηλία με τον κ. Κατσιδώνη να σημειώνει το πέναλτι και τον Σάββα Παφιάκη να ισοφαρίζει σε 1-1. 72΄ Αποβλήθηκε από τον πάγκο του Αστέρα ο προπονητής του Πάττας. 82΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή να πετύχει το δεύτερο γκολ αλλά ο Βασιλόπουλος αστόχησε. 90΄ Πέναλτι σε ανατροπή του Μανέττα από τον Κοσμά και ο Μαυρομούστακος έγραψε το τελικό 2-1. Πολύ καλή η διαιτησία του Βαγγέλη Κατσιδώνη και των βοηθών του Πατσιόπουλου και Παπαγιαννίδη.
Ερμής Καλυθιών : Kαραγιάννης, Χατζηγεωργίου, Μάκρας, Παπαδόπουλος, Νικολός Σ., Ηλίας (70΄Μανέττας), Δημητράς (62΄Γαλανός), Σταυρής, Βασιλόπουλος (84΄Μαχαιρίδης), Μαυρομούστακος, Νικολός Ν.
Αστέρας Παστίδας : Τόππος, Σκόρπος (75΄Σαββάκης), Σαββάκης, Κοσμάς, Φωτεινής Γ., Αθανασίου, Ταγκάεφ, Λαυράκης, Αυγενικός, Παφιάκης, Κυρίτσης