11 Δεκ 2011

ΕΧΑΣΕ ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΟ... ΤΣΟΥΒΑΛΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ

Καλή εμφάνιση, φτωχή νίκη με 1-0 εκτός έδρας επί της Χάλκης για τον Απόλλωνα Καλυθιών στον Κυριακάτικο αγώνα που έκλεισε την 15η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Στο τελευταίο παιχνίδι του 2010 για τους Καλυθενούς (έχουν ρεπό την επόμενη αγωνιστική) ο Δημήτρης Δογιάμας στο γήπεδο Παστίδας είδε τους παίκτες του να κυριαρχούν, να δημιουργούν πολλές κλασικές ευκαιρίες αλλά να είναι άστοχοι στην τελική προσπάθεια.
Ο Απόλλων βρήκε απέναντί του τον εντυπωσιακό Γαλάνη. Ο 17χρονος γκολκίπερ της Χάλκης έπιασε τα… πάντα αφού ακόμη και στη φάση του μοναδικού τέρματος που δέχθηκε από τον Καντιμοίρη έκανε βουτιά και έπιασε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να τη διώξει πριν περάσει την γραμμή.
Ο Απόλλων παρότι είχε την υπεροχή, στο πρώτο ημίχρονο (και δύο σουτ στα δοκάρια)«ψαχνόταν» και αναζητούσε ανοικτούς διαδρόμους προς την εστία της Χάλκης. Στην επανάληψη οι Καλυθενοί έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη.
Η Χάλκη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και μόνο μετά το 80’ αποφάσισε να βγει από το «καβούκι» της. Στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Άγγελου Φραγκάκη «άγχωσαν» τους Καλυθενούς χάνοντας μία πολύ καλή ευκαιρία και κερδίζοντας φάουλ και κόρνερ γύρω από την περιοχή του Απόλλωνα.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
15’ Το σουτ του Μαυρομούστακου από το ύψος της μεγάλης περιοχής κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια η μπάλα πήγε στον νεαρό Δεληγιάννη που από κοντά σούταρε πάνω σε σώματα αμυντικών
22’ Η σέντρα σουτ του Μαυρομούστακου από δεξιά κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Χάλκης και στην συνέχεια η μπάλα πήρε ύψος και έφτασε στον αμαρκάριστο Δημητρά που από κοντά σούταρε άουτ
35΄Δυνατό σουτ του Σιδεράτου από αριστερά έστειλε την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Καραγιάννη
42’ Σουτ του Συμεωνίδη απομάκρυνε με τα πόδια ο Γαλάνης σε κόρνερ.
46’ Σουτ του Καντιμοίρη ανάγκασε τον Γαλάνη να εκτιναχθεί στο Γ’ και να απομακρύνει σε κόρνερ
60’ Ο Μαυρομούστακος έγινε αποδέκτης της μπάλας στην μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυντικούς και τελικά κατέληξε κόρνερ δίπλα από το κάθετο δοκάρι
65’ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Αλαχούζος προωθήθηκε από αριστερά και στο ύψος της μεγάλης περιοχής σέντραρε και έστειλε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι όπου πήδηξε ο Καντιμοίρης που με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίκτυα. Ο Γαλάνης και σε αυτή τη φάση έπεσε εντυπωσιακά, ακούμπησε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την πορεία της προς τα δίχτυα.
72’ Ο Καντιμοίρης τροφοδότησε τον Μαυρομούστακο και αυτός πλάσαρε από θέση τετ α τετ με τον Γαλάνη να αποκρούει σε κόρνερ με το ένα χέρι
76’ Ο Αρχοντούλης έδωσε στον Καντιμοίρη που σούταρε προς την εστία αλλά και πάλι ο Γαλάνης με το σώμα απομάκρυνε σε κόρνερ
83’ Ο Κίτσος έβγαλε βαθιά μπαλιά προς τον Μαυρομούστακο αυτός πέρασε την μπάλα πάνω από κεφάλι αμυντικού και γύρισε στον Αρχοντούλη που επιχείρησε σουτ πάνω σε σώματα αμυντικών
84’ Η μεγάλη ευκαιρία της Χάλκης με τον Γουλόπουλο να τροφοδοτεί τον Κάργα και αυτός από μέσα δεξιά στο ύψος της περιοχής έπιασε σουτ που εξουδετέρωσε ο Καραγιάννης.
ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ – ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Από τον καλό αλλά άστοχο Απόλλων πολύ καλή απόδοση είχε, στην επανάληψη η τριάδα Αρχοντούλης, Καντιμοίρης, Μαυρομούστακος ενώ στον χώρο του κέντρου κυριάρχησε ο Συμεωνίδης. Από την Χάλκη που μέχρι το 80’ έδειχνε φοβισμένη ξεχώρισε (στο 1ο ημίχρονο) ο Μπιζάτης ενώ κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο τερματοφύλακας Γαλάνης. Καλή παρουσία και από τον Ψαρρά.
Χωρίς προβλήματα ο διαιτητής Αντωνάς και οι βοηθοί του Μαυρουδής, Παπαγιαννίδης.
ΧΑΛΚΗ: Γαλάνης, Κάργας, Καμπούρης (70’ Τσιπιζίδης), Σπύρου, Ψαρράς, Μπιζάτης, Ντούπι, Νασόπουλος, Παπαλαζάρου (75’ Γουλόπουλος), Σιδεράτος, Καβουκλής
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΘΙΩΝ: Καραγιάννης, Κίτσος, Αλαχούζος, Φυλακούρης, Χατζηγεωργίου, Δημητράς (70’ Μουτσοντέμι), Δεληγιάννης (55’ Ανδρ. Ορφανός), Συμεωνίδης, Αρχοντούλης, Καντιμοίρης, Μαυρομούστακος (90’ Κεπέρης).

Το βίντεο είναι από το xxsports.gr. Λόγω σφάλματος στην τεχνική επεξεργασία παίζουν πρώτα οι φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου και ακολουθούν αυτές του πρώτου 45λέπτου.